Instagrami turundus

11 asja, mida õpetas mulle 700 Instagrami postituse tegemine

Sissejuhatuseks neile, kes minu blogis esimest korda on. Olen Boost Yourselfi üks asutajatest – saarlane Sven. Teine isane on mulk Teet. Poolteist aastat tagasi müüsime www.smuutid.ee e-poest oma esimese paki supertoidusegu, mille tootsime Saaremaal enda koduköögis.

Ise töötasime välja toote, ise panime püsti e-poe, ise tegime pildid, ise kirjutasime tekstid ja ise tegime turundust.

Äri käivitamiseks olnud väike algkapital sundis kõike ise õppima ja tegelikult on mul hea meel, et oleme kogu selle teekonna otsast lõpuni ise läbi käinud ja teinud – väärt kogemus, mida ükski baka õpetada ei suuda.

Kohe alustades võtsime selge fookuse sotsiaalmeediale ning just Instagram ja Facebook olid need kaks kanalit, milles nägime enda jaoks tugevat potentsiaali ning 99% turunduseelarvest on suunatud algusest peale just neisse kahte kanalisse.

Alustades haldasin 9 kuud ise Boost Yourselfi Instagrami kontot, tehes iga päev 2-3 postitust. Vahet ei olnud, mis päev oli või kus parasjagu viibisin. Ei mingeid erandeid. Alates 2015. aasta suvest ei ole meil mitte ühtegi päeva vahele jäänud. Mitte ühtegi.

Kas kõik need postitused on head olnud? Kindlasti mitte, aga see õpetas palju ja selle 9 kuuga kasvatasin Boost Yourselfi Instagrami konto 3000 jälgija pealt 10 000 jälgijani.

Mida ma seda 600 postitust tehes õppisin?

1. Sisu loomine on raskem, kui alguses arvasin

Alguses arvasin, et postitame pildipangast võetud smuutide pilte. Ei toiminud. Ilusad pildid, aga liiga ilusad ja emotsioonitud. Õppisime, et saame selle asemel taaspostitada hoopis teiste Instagrami kasutajate pilte ning julgustada oma fänne ja kliente kasutama hastagi #boostyourself.

Täna kasutame ⅓ enda pilte, ⅓ taastpostitame teiste kasutajate pilte ja ⅓ on meie klientide poolt jagatud pildid. Toota kogu sisu 100% ise ja teha 2-3 postitust päevas kõlab mulle stressikliinikuna ja selleks oleks vaja omaette meeskonda.

2. Jälgijate ostmine ei too edu

See õppetund jääb küll 2015. aasta sügisesse, aga tahtsin selle välja tuua. Kui olime alles alla 1000 jälgijaga ja otsisime väljastpoolt koostöösid, siis oli iga kord tugev alaväärsuse tunne. Meil on 400 jälgijat ja tal on 47 000. Et kiiresti esimene 1000 jälgijat täis saada, ostsime paar korda paarisaja kaupa uusi jälgijaid. See oli aga viga, sest juba mõned päevad hiljem hakkas jälgijate arv uuesti langema. Saad õhtul oma ihaldatud tuhat täis ja hommikul ärgates on 972. Tegemist oli võltskontodega ja Instagram kustutab neid automaatselt iga minut.
Õppetund: otseteid pole, tööd tuleb teha!

3. Et maailma jõuda, tuleb kasutada inglise keelt

Pilt jutustab nagunii igas keeles, aga teadsime, et Instagram saab olema meie uks maailma ning alates esimesest postitusest oleme teinud seda ainult inglise keeles. See ei ole lihtne olnud ja postituse tegemine (pealkirja mõtlemine) võis vahel võtta mitu tundi, aga see on toonud meile väga palju välismaiseid koostöösid ning tellimusi. Kokku umbes 25 riigist üle maailma. Kaugemad sihtkohad, kuhu Saaremaalt jõudnud oleme: New York, Hawaii, Singapur, Filipiinid, Austraalia, Kanada ja Uus-Meremaa. Ilma Instagramita poleks neid koostöösid mitte kusagilt osanud otsida.

4. Steriilsete tootefotode koht on kataloogis, aga mitte Instagramis

Perfektsed tootefotod on küll ilusad, aga Instagramis need kellelegi korda ei lähe. Nende koht on pigem kodulehel ja e-poes. Ei ole mõtet toppida kujundatud reklaammaterjale Instagrami, sest nende koht ei ole seal. Silm tuvastab need kui reklaami ja hüppab automaatselt üle. Ja sa istud oma 11 like’iga ning mõtled, et mis valesti on. Loe järgmist punkti ja saad teada.

5. Emotsioon on olulisem kui pildikvaliteet

Instagram tahab emotsiooni – kõige olulisem! Instagrami voog ei pea rääkima ainult sinu tootest, vaid looma ning andma edasi emotsiooni ja meelolu. Taaspostitades #boostyourself all jagatud pilte, siis nendest 90% on telefoniga tehtud, aga see kõnetab. Seal on inimene, seal on tegevus.

Pildikvaliteet ei pea alati olema detailiselt ideaalne. Ära karda katsetada ja lase publikul otsustada. Nagu me koolitusel ütleme – ei ole vaja üle mõelda, Instagram ei ole ajakirja tegemine!

6. Tekst pildi all ei pea üle kirjeldama pildil toimuvat

Pilt jutustab ise ja kui pildil on armsad kassipojad, siis pealkiri pildi all: “Armsad kassipojad” ei anna sinna enam midagi juurde. Pilt on esimene kontakt, mis peab suutma tähelepanu äratada, et üldse vaevuksin lugema.

Olen katsetanud nii pikemaid kui lühemaid tekste ja arvan, et nende mõlema jaoks on koht ja aeg olemas, kuid pigem hoiaks pealkirja lühikese ja löövana. Kui pikemalt vaja jutustada või midagi näidata, siis lisa lõppu call to action ning suuna profiilil olevale lingile klikkima. Vana hea “link in the bio”.

7. Järjepidevus!


1000 postitust aitas kasvatada Boost Yourselfi jälgijaskonna 10 000 fännini ehk selleks tehti tööd 2,7 postitust päevas. Kui kaua võtaks aega aga 1000 postituse tegemine, kui teha 1 postitus nädalas? Vastus on 19 aastat.

Kui teed nädalas 17 postitust ja nendest 7 pole kõige paremini välja tulnud, siis keegi ei pane seda pahaks, sest 10 postitust oli veel. Kui teed nädalas 1 postituse ja see ei tulnud hästi väja ning järgmised nädal aega ei tule uut postitust, siis… sind unustatakse lihtsalt ära ja sellega jälgijaskonda ei kasvata. Kõige miinimum minu arvates võiks olla üks postitus üle päeva ja võimalusel üks postitus päevas.

Later.com on hea abimees, mida mõnda aega ise ka kasutasin. Aitab sul postitused valmis ajastada ja annab märku, kui postitamise aeg on käes.

8. Hastagi kasutmiseta ei kasva

# abil on meid leidnud inimesed Kanadast, kes on otsinud #smoothie alt smuutiretsepte – leidsid meid, said aru, mida me teeme ja tegid tellimuse. Hashtage õigesti kasutades tõstad enda nähtavust ja leitavust. Neid mitte kasutades ei anna sa selleks isegi mitte võimalust.

Ühe pildi all saad kasutada korraga kuni 30 hashtagi ja nende kasutamine aitab sul tõsta oma nähtavust mitmekordselt. Kasuta neid, mida juba kasutatakse, pole vaja ise leiutada. #metsmaasikavaarikakohupiim all oled ise oma 7 pildiga ja kõik.

#smoothie all on tehtud 6 807 303 postitust

#smuuti all on tehtud 2191 postitust

Jah, olen nõus, et müra on hashtagide alla palju tekkinud, aga kui sa tahad koos teistega laulupeol laulda, siis lähed ka sinna koos teistega. Kui üksi lähed, laulad üksi.

9. Koostööde tegemine aitab veel kiiremini kasvada

Instagram ei ole koht, kus oled ainult sina ise ja sinu maailm. Ole sõber, kommenteeri ja laigi teiste pilte. Küsi, kuidas neil läheb, mida nad teevad – ole sõber. Kirjuta neile, nagu sa tahaksid, et keegi sulle kirjutaks. Leia üles need inimesed, kelle jälgijad võiksid olla huvitatud sinust või sinu tootest ning kirjuta talle. Ja ära alusta endast rääkimisega, vaid temaga temast. Miks sa talle kirjutad ja miks sulle just tema konto meeldib jne.

Püüa luua pikaajalisi suhteid ja koostöösid ning soovitan alustada nendest, kes kohe esimesel kohtingul krediitkaardi numbreid ei küsi. Kes kohe raha küsib, siis see jääb enamasti ühekordseks koostööks ja ta ei tee seda selle pärast, et sina talle meeldid.

10. Instagrami profiil on uus koduleht

Kui keegi avastab sind alles täna Instagramis ning läheb vaatab sinu profiili, et kellega tegemist on, siis kas ta saab 5 sekundiga aru:

  • Kes sa oled ja mida sa pakud?
  • Mis mulle sellest kasu on?
  • Kuidas ma seda osta saan?

Kui aru ei saa, siis on lihtsalt üks ilus näitus, mida on tore vaadata, aga mis kodulehele liiklust ei too ega müüki ei kasvata.

boost.ee Google Analytics (Acquisition/Social/Overview) viimased 30 päeva näitab, et sotsiaalvõrkudest:

  • 90.7% liiklusest toob Facebook
  • 8.9% liiklusest toob Instagram
  • 0.4% moodustavad kõik ülejäänud kokku

Selgitavaks märkuseks lisan juurde, et tasulisi reklame teeme ainult Facebookis ja Googles ning Instagramist tuleb orgaaniline liiklus.

11. Ebaperfektne postitus on parem kui tegemata postitus

Mõne postituse kokku panemine võttis teinekord mitu tundi ja ka siis polnud ma lõpuni rahul, aga õppisin, et tuleb oma eeldamistest ja arvamustest lahti lasta ning lasta publikul otsustada. Kui postitus korda ei läinud, sain kinnitust enda kahtlustele ja kui läks, sain õppetunni, mis aitab mul endast ja Boost Yourselfi jälgijatest paremini aru saada.

Kokkuvõtteks ütlen, et Instagrami tegemine nõuab aega ja järjepidevat tööd.

Näen palju ettevõtteid, kes tulevad suure hurraaaga, et hakkame Instagrami tegema ja pärast 16 postituse tegemist avastatakse, et damn… see polegi nii lihtne ja ainult 47 fänni alles 6 nädalaga ja sinna see instagrammimine jääb.

Kui aga vaatad, kus täna inimeste tähelepanu on, siis Facebooki kõrval teine sotsiaalmeedia kanal on Instagram. Et sellest tähelepanust 1 minut päevas endale saada, tuleb aga tööd teha ja iga päev kohal olla.

Jaga seda artiklit:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Artikli autorist

Artikli autorist

Sven Nuum on sotsiaalmeedia ekspert, Boost Yourself'i kaasasutaja ja koolitaja. Koolitanud enam kui 1000 Eesti ettevõtjat ja turundajat, kellel aidanud sotsiaalmeedia ja digiturunduse tegelikku potentsiaali avastada.