Sul on vaja 100€, aega, wifi’t ja unistust

Mulle meeldib üksi autoga sõita, see on nagu metsas jooksmine või mediteerimine, kus saad oma mõtetega üksi olla ja see tuleb alati kasuks.

Tallinnast tagasi Saaremaale sõites ja järjekordset podcasti kuulates leidsin end mõtisklemas, et kuidas asjad on viimase mõne aastaga hakanud liikuma selles suunas, millest alati unistanud olen.

Alates 2014. aastast ei ole ma palgatööl käinud ja mõtlesin enda jaoks vahekokkuvõtte teha. Kui oled wantentrepreneur faasis, nagu mina veel alles natuke aega tagasi, siis võid siit inspiratsiooni leida.

Aga mis on see minu unistus, mille poole püüdlen?

Teha oma tööd seal, kus iganes ma parasjagu olla soovin ehk elada asukohast sõltumatut elu, tehes seda, mis mind õhtul juba järgmist hommikut ootama paneb ja silmad särama lööb.

“Create a life you don’t need vacation from.” – Seth Godin

Töö moodustab meie elust liiga suure osa ja minna igal hommikul vastu tahtmist tööle ei olnud minu jaoks pàrast 10 aastat enam aktsepteeritav. Uuringud on näidanud, et vaid kümnest kaks inimest saab teha seda tööd, milles ta loomupäraselt tugev on ja mida ta teha tahab.

Ma ei tahtnud olla enam selle kaheksa hulgas, kes on oma tööd tehes õnnetu, sest see kandub edasi ka eraellu.

Kes on täna sama dilemma ees, teab hästi, millest räägin.

Ja ilmselt tead ka seda, et üks raskemaid samme ongi just see esimene samm.

Esimesed sammud

Ülikoolis kohtasin Teetu, kellega oli meil algusest peale hea side. Meil mõlemal oli suur janu oma jooksu joosta ja aastal 2013 panime temaga esimese märgi maha. Ostsime 20€ eest eleven.ee domeeni ja 50€ eest WordPress’i theme’i ning hakkasime Eesti kõige suuremat ja vingemat söögikohtade portaali ehitama.

Visioon oli suurem kui mehed ise ja meil polnud aimugi, kuidas seda teha või mis sellest üldse välja tuleb. Aga see oligi see, mis meie meeli erutas – teadmatus tundmatu ees. Võimalus ise millegagi alustada ja ära teha. Ja pealegi, mis on kõige halvem stsenaarium, mis juhtuda saab? Minna tagasi palgatööle?

Aga mis siis, kui see õnnestub?

Ma suudan minna tagasi palgatööle, aga ma ei suudaks endaga elada, kui poleks kunagi proovinud oma unistust ellu viia.

Janu, visioon ja probleem

Tead seda tunnet, kui hakkad välja sööma minema ja sa lihtsalt ei tea, kuhu minna ning ei ole ka kusagilt värsket infot otsida? Sul tiirleb peas 3-5 kohvikut ja restorani, mille hulgast valida. Samas tahaks midagi uut proovida, sest nendes oled juba käinud, aga kuhu… vot just. Probleem – check!

Eleven sai alguse, kui elasin poolteist aastat Eestist eemal. Aasta Austraalias ja otsa mõned kuud Aasias. Tripid seljakotiga mööda Taimaad ja Kambodžat ning samal ajal ehitad online äri. Tõeline dream come true, kas pole! Kõik oligi äge ja esimene Eleven oli lausa nii vinge, et ma tänan tänaseni jumalat, et esimese versiooni Tais ühel aprillikuu hommikul kokku joosta. Sel hetkel olid muidugi silmamunad peast välja hüppamas, sest neli kuud tehtud töö ja vaev oli lihtsalt 10 minutiga kadunud, kuna sa üritasid omaarust midagi proovida…

Mis seal ikka, juhtub hullemaidki asju. Hingasin kümme korda sisse ja välja, tõmbasin bamboo särgi selga, tõstsin vuffel RayBan’i ninale, hüppasin rolleri selga ning kimasin Koh Phanganile ringi peale. Ja samal õhtul alustasime uuesti. Nullist. Duubel kaks.

Ja nii lihtsalt back-upi tegemise harjumus külge jäigi!

Huvitav on see, et kui sa hakkad tegema midagi, mida sa päriselt teha tahad, siis kogu energia ja elujõud, mis sinu seest tuleb, võtab täiesti uue haarde.

Seda nimetatakse flow’ks ja see on võimas.

Umbes sama tunne, kui oled armunud. Meeled ja fookus hakkavad tööle täiesti teisel võimsusel. Sa lülitud muust maailmast välja. Igasugune tilu-lilu ei ole sinu jaoks enam oluline.

Sa ei tunne seda siis, kui sa käid tööl tööl käimise pärast.

Pool aastat hiljem maandusingi Tallinnas ja kuu aega hiljem oli www.eleven.ee lansseerimine. See, mida sellel aadressil näed, on juba kolmas versioon, mille Upwork.com vahendusel Rumeeniast tellisime.

Pärast esimest kahte kuud saime kinnitust, et huvi sarnase portaali järgi on suur ning lasime teha nullist uue disaini ja lehe.

Täiesti nullist.

Kõik 500 söögikohta toksisime uuesti käsitsi sisse. Kolmandat korda. Ühe nädalaga, 50 restorani ja kohvikut päevas. Pildid, telefoninumbrid, meilid, lahtiolekuajad. Kõik. Ükshaaval.

Õnneks meil Eestis ongi kokku umbes 1000 söögikohta.

LinkedIn asutaja on öelnud, et kui sul pole oma esimese toote pärast piinlik, siis sa alustasid liiga hilja.

Aga alustatakse alati algusest ja mida varem esimese versiooni valmis saad, seda kiiremini saab hakata seda täiustama.

Alustamiseks ei ole palju vaja:

  • Domeen – 10€
  • WordPress’i theme – 50€
  • Logo – teed ise Photoshop’is

Nagu näed, siis alati ei ole vaja sada tuhat eurot, et midagi alustada. Mõtle parem, kuidas saaksid teha võimalikult väikeste kuludega ühe tubli katse.

Sul on vaja 100€, aega, wifi’t ja unistust

Kusagilt peab alustama ja soovitavalt varem, kui sa valmis oled. Aastaid ma lugesin raamatuid, guugeldasin, vaatasin videoid ja koolitusi. Ma valmistusin ja valmistusin ja valmistusin ja lõpuks sai mul sellest villand, sest materjal hakkas ennast kordama ja mina ikka valmistusin…

Motivatsioonist ja ambitsioonist pole puudu tulnud, aga puudu tuli julgusest. Julgusest alustada. Sest kõik uus ja tundmatu on alguses hirmutav.

Julgus seda ellu viia

Kuid tegelikult kulub alustamiseks ainult üks samm – esimene samm – alustamine. See kõige olulisem samm, pärast mida hakkab kõik omal loomulikul teel veerema, aga ainult siis, kui sa oled valmis selle nimel tööd tegema. Ainult mõteldes sellele ei hakka midagi veerema.

Olen kindel, et paljud naersid Eleveni ja meie üle, et mida need kaks kutti omaarust üritavad. Aga kuus kuud pärast kolmanda versiooni launch’i istusime Delfi tegevjuhiga ühe laua taga ning teemaks oli koostöö või võimalik ühinemine. Jah, see pani end uhkena tundma ja näitas, et siin on päriselt võimalik midagi ära teha. Olenemata sellest, kes sa oled või kust sa tuled.

Rohkem oli aga neid, kes meile kaasa elasid.

Südamest aitäh teile!

Sa peadki olema valmis end naeruvääristama.

Sa pead olema valmis olema milleski halb, enne kui sa saad heaks. Muud moodi ei saakski see võimalik olla. Me ei oska kohe käia ega jalgrattaga sõita. Alguses kukume ja kukume palju, sest me õpime. Midagi tehes saad sa selles iga kord natuke paremaks.

Sa pead olema valmis olema milleski halb, enne kui sa saad heaks

Selleks et võita, peab olema valmis kaotama ja seda ei ole mõtet karta. Veel vähem on mõtet karta teiste arvamust või oodata heakskiitu nendelt, kes ei tea, millest nad räägivad. Nende arvamust ei ole mõtet millekski pidada, sest nad tõesti ei tea, millest nad räägivad.

Ma tean seda, sest olin ise kunagi samasugune ‘arvaja’. Täna arvan vähem, sest iga päevaga saan järjest rohkem aru, kui vähe ma asjadest tegelikult tean.

Minu soovitus on küsida nõu ja tagasisidet inimestelt, kes on midagi ära teinud. Nendel on kogemus, mitte arvamus. Sa ei pruugi nende inimestega saada minna lõunale ning kohtuda silmast silma, aga meil on internet ja raamatud.

Mis Elevenist sai?

Müüsime maha. Mitte küll 150 000€ eest ja Delfile, aga müüsime.

Sisse pandud töö ja aeg tuli maha kanda, aga Rumeeniast tellitud arenduskulud saime tasa. Saadud kogemus oli seda kõike sajaga väärt.

Üks asi viis teiseni ja samal ajal kui Delfi laua taga istusime, kasvas Elevenist välja Boost Yourself, mis sai alguse minu suurest kirest smuutide vastu ning Teedu ideest supertoidud ühte pakki kokku segada, et inimeste elu ja kodune smuuti tegemine lihtsamaks teha.

Teeme seda (Eesti mõistes) teistmoodi, panustades online poele, sotsiaalmeediale ja kliendikogemusele. Esimese aastaga oleme tubli hoo sisse saanud ja tellimusi on tulnud nii Kanadast, Singapurist, USA-st, Taist kui ka Euroopa riikidest.

Mõlemad ideed said alguse meie enda vajadusest, aga kogemus ja õppetunnid, mis Elevenit tehes saime, on Boost Yourself’i juures olnud hädalavajalikud: WordPress, pildistamine ja sotsiaalmeedia.

Kokkuvõtteks ütlen, et kui alustada midagi 100€ eest, tuleb kõike ise teha ja see õpetab palju. Enne Elevenit olin teinud ainult ühe kodulehe ja pildistasin kõige tavalisema peegelkaameraga auto režiimis ning ma ei teadnud sotsiaalmeediast väga midagi. Ei pea kõike kohe oskama ja viimase peal hästi, aga anna endast iga kord parim ja kui homme oskad paremini, siis tee ülehomme uuesti ja veel paremini.

“You don’t have to be great to start, but you have to start to be great.” – Zig Ziglar

Irooniline on see, et kolm aastat tagasi alustades oli meil laual kaks ideed. Üks neist oli toitumise ja smuutidega seotud ning teine söögikohtade portaal. Tookord ei leidnud me esimesele ideele selget väljundit ja valisime teise, aga lõpuks jõudsime ikka välja esimeseni.

Mingid asjad liiguvad oma loomulikku rada pidi ja vastused ilmuvad, kui aeg on selleks õige. Kui küsin endalt, kas me Teeduga oleksime Boost Yourself’ini jõudnud, kui poleks olnud Elevenit, siis julgen selles kahelda.

Sven, 2016

Kui oled valmis, siis siin on 3 viisi, kuidas saan sind aidata:

Mikroäri Meetod

Loo endale edukas mikroäri – saa palgatöö oravarattast välja, suurenda oma sissetulekuid ja ole iseenda ülemus.

Sotsiaalmeedia Spetsialisti Meistriklass

Õpi edukalt turundama enda või teiste ettevõtet – kõige uuem teooria ja praktilised teadmised 4 nädalaga.

Facebooki Reklaamide Koolitus

Avasta, kuidas Facebooki reklaamide abil kliente leida ja müüki kasvatada.