Sven Nuum

39 äriideed, millega palgatöö kõrvalt alustada

Oma äri alustamine ei pea ilmtingimata tähendama, et sellega peab miljonäriks saama. See võib olla lihtsalt võimalus lisasissetulekus, mis aitab koguda raha reisiks, uue kodu ostmiseks või muude unistuste täitmiseks.

Kellegi jaoks võib olla 200-1000 eurot lisaraha kuus juba piisav, et tunda ennast tuleviku osas turvalisemalt.

Teised otsivad väljapääsu üheksast viieni töötamisest ning võimalust riskivabalt alustamiseks. Kõrvaläriga alustamine annab võimaluse põhitööst loobuda, kui äri on jõudnud piisavalt suure mahuni.

Või oled värskelt lõpetanud kooli ja ei tea mida edasi teha? Miks mitte õppida omal käel midagi juurde ning alustada ise mõne teenuse pakkumisega. Sa ei pea kohe alustades olema kõige parem, lihtsalt piisavalt hea.

Kunagi pole liiga hilja saada selleks, kes me võiksime olla.

Pole vahet, mis sinu taust ja tänased oskused on. Tean omast kogemusest, et igaühel on võimalus parema elu nimel samm edasi astuda. Olen Boost Yourself’i, Nullist Turunduskooli ja GraceFit’i kaasasutaja ning pärast aastatepikkust palgatööd viimased 10 aastat olnud ettevõtja. Olen Eestis juhtivbrändideks kasvatanud kolm ettevõtet (alginvesteeringuga 100-1000 EUR) ning loonud oma kogemuste najalt ka kursuse “Kuidas alustada mikroäriga ja teenida 2500 – 5000 eurot kuus”.

Ära mõtle sellele kui see ei õnnestu, vaid sellele… kui see õnnestub.

Need 39 äriideed olen kokku pannud selleks, et aidata sul järgmine samm asutada ning kusagilt alustada. Nii saad näha iseenda peremeheks olemise võlu ning arendada oma ettevõtet samal ajal, kui põhitöö tagab endiselt sissetuleku.

Parim osa on see, et nende elluviimiseks ei ole tarvis uhket kontorit, suurt investeeringut ega magistrikraadi.

Lihtsalt julgust alustada ja pea meeles, et kõik on alustanud algusest.

Vaatame nüüd, kuidas võiksid palgatöö kõrvalt oma äriga alustada või lisaraha teenida.

1. Facebookis müümine

Facebook Marketplace on uue ajastu Kuldne Börs ja Soov. Seal saad oma kuulutusi postitada ja müüa kas oma naabruskonnas või üle Eesti.Kogu suhtlus toimub Facebookis ja seega saad inimestega tehingu tegemisel end kindlalt tunda.

Pole midagi müüa? Mine kola ringi, näiteks Sõbralt Sõbrale poodides. Võid leida sealt vääruslikke asju, millest keegi on lihtsalt tahtnud lahti saada.

2. Hakka hobi fotograafiks

Kui sul on kaamera ja mõned põhilised Photoshopi oskused, võid üpris lihtsalt hobifotograafina lisatööd leida. Ajal, mil ettevõtted vajavad sotsilaalmeedia tarveks iga päev värsket sisu, saad alustada väiksemate projektidega ning järk-järgult end üles töötada.

Alustades on kõige olulisem harjutada. Pildista nii palju kui võimalik ning jaga parimaid neist sotsiaalmeedias.

Nii annad oma sõpradele ja tuttavatele teada, millega sa tegeled ning nad näevad sinu tehtud töid. Võid kindel olla, et nende hulgas on ka ettevõtjaid ning inimesi, kes töötavad turunduses. Nii võid silma jääda inimestele, kes sinu käest järgmise töö tellivad.

Esimesed tööd tee väikese tasu eest või kasvõi tasuta. Lihtsalt selleks, et saada kliendiga töötamise kogemust. Tooted, menüüd, inimesed, lemmikloomad, üritused… valikuid on palju.

3. Müü Etsy veebipoes

Oled osav käsitöös?

Etsy veebipoes saad müüa kõike – alates käevõrudest kuni telefoniümbriste, sõrmuste ja mööblini.

See on üks maailma suurimaid sõltumatuid turge, mis sobib kõigile, kes on loomingulised ja soovivad müüa oma käsitöötooteid. Kui sul on ruumi, võib see olla üks parimaid koduse äri ideid, mida saab lisatööna alustada väga väikeste investeeringutega.

4. Vabakutselisena kirjutamine

Iga veebisaidi omanik palkab aeg-ajalt reklaamtekstide koostajaid, kes aitaksid neid kodulehe, brošüüride ja muude reklaamtekstide koostamisel.

Teine võimalus on ettevõtetele blogi postitusi kirjutada.

Algaja tunnitasu ei ole väga suur, kuid mõningase kogemuse ja kasvava portfelliga saad vabakutseliseks kirjutajaks hakata: peagi võid küsida rohkem, kui praegu oma täiskohaga töökohal saad.

Kui sul on üks või kaks klienti, saad hakata kuude lõikes prognoosima, palju keskmiselt teenida võid ning järk-järgult uusi kliente ja projekte juurde võtma hakata.

Saladus peitub oma asjas hea olemises ning oma väärtuse kohase tasu küsimises.

5. Airbnb’s majutuse pakkumine

Lisaks sellele, et Airbnb kaudu saab oma vaba magamistuba või diivanit välja üürides raha teenida, saad selle läbi kohtuda ka uute inimestega ja lausa uusi sõpru leida.

Võid välja üürida ka täiesti uue korteri, mis on mõeldud ainult Airbnb jaoks, kuid ära mõtle, et see on passiivne sissetulekuallikas – pead külalistele alati saadaval olema, tegelema koristuse või selle organiseerimisega, võtmete üleandmine jne.

Toimetamist on rohkem, aga võrreldes tavalise üürimudeliga võid teenida 2-3 korda rohkem tulu.

6. Kodu koristamise teenus

Kodukoristamise teenuse kasutamine muutub järjest populaarsemaks ja seda kahel põhjusel. Ühelt poolt koduomanikele, kes ostavad mugavust ning teiseks kasvatab nõudlust Airbnb populaarsuse kasv.

Suurepärane võimalus lisaraha teenimiseks, millest kliendibaasi kasvades võib saada oma koristusteenusepakkuja ettevõte.

Äri kasvades saad koristamise jaoks palgata uusi inimesi ja tegeleda ise müügi, halduse ja klienditeenindusega.

7. Paku sõiduteenust Bolti või Uberi kaudu

Bolt ja Uber on kaks globaalselt laienevat sõidurakendust, mis võivad olla üsna tulusad lisaraha teenimiseks õhtutel ja nädalavahetustel.

Mis kõige parem… saad töötada, millal sulle sobib.

Kuid enne vette hüppamist uuri asja lähemalt ja arvuta välja kütuse ja sõiduki kulud.

8. Resümeede ja motivatsioonikirjade koostamine

Me kõik teame, et oma unistuste töö leidmine (ja saamine) võib olla keeruline, eriti kui oled pikalt samal ametikohal töötanud ja su CV on veidi roostes.

Kui sul on pikaajaline kogemus personalivaldkonnas, siis saad aidata inimesi nende CV ja motivatsioonikirjade kirjutamisel. Sest sina tead teistest paremini, kuidas head CV-d ja motivatsioonikirja kirjutada ja vormistada.

Paku oma uut teenust alguses kasvõi tasuta ja küsi inimestelt tagasisidet.

Kui oled juba kümmekond rahulolevat CV-d valmis saanud, on sul kümmekond inimest, kes sind soovitada saavad. Seejärel sea üles lihtne veebileht, kus räägi kuidas sa aidata saad ja usaldusväärsuse tõstmiseks too kindlasti välja tehtud tööd koos saadud soovitustega.

Suurepärane äriidee, mida saad alustada vähem kui 100€ eest. Suurim investeering on sinu enda aeg.

9. Arvutikursused algajatele

Kõik inimesed ei ole arvutinimesed, kuid sellegipoolest peavad nad teatud tasemel digimaailmas hakkama saama, et konkurentsivõimelised olla.

Milliseid oskuseid nad enim vajaksid?

Microsoft Office? Facebooki lehe ja Instagrami üles seadmine väikeettevõttele? Kodulehe üles seadmine? Emailiturundusega alustamine?

Kui sul on vajalikud oskused olemas, siis saad selle pealt raha teenida – paku kursusi oma naabruskonnas või onlines luues kursuseid algajatele.

10. WordPressi veebilehe konsultant

Üle 30% kogu maailma veebist kasutab kodulehe haldamiseks WordPressi (nagu ka mina).

Alustavad ettevõtjad on tihti hädas veebilehe ülesseadmisega ning raiskavad tegelikult tühisele probleemile asjatult aega. Mis oleks, kui sina saaksid seda murekoormat vähendada või enda peale võtta?

Paljud neist on nõus sadu eurosid maksma, et keegi nende veebilehe üles seaks. Kui sul on selle kasutama õppimiseks kannatlikkust, on see äärmiselt väärtuslik oskus, mille saab väga tulusaks äriks muuta.

Hiljem on neil vaja ka kodulehe haldust, et uuendusi teha, uusi lehti luua jne. Võimalik, et leiad endale kliendi, kellega suhe kestab mitu aastat.

11. Ettevõtete sotsiaalmeedia haldamine

Kui sul on Facebookis ja Instagramis säramiseks vajalikud oskused olemas, siis võivad need väga tulusad olla.

Sul ilmselt on enda isiklikud sotsiaalmeedia kontod nagu Facebook ja Instagram ning aeg-ajalt teed sinna postitusi.

Ettevõtetel on ka, aga neil on VAJA postitada sinna praktiliselt iga päev või vähemalt 3-5 korda nädalas.

Pilte, videosid, Storysid, Reelse, kirjutada pealkirjasid, mõelda uusi ägedaid lahendusi, suhelda jälgijatega, seadistada tasulisi reklaame, korraldada koostöösid mõjuisikutega jne.

Ettevõtetel on vaja sotsiaalmeedias kohal olla, sest inimeste tähelepanu on seal… mis tähendab, et iga ettevõte saab seal hoolimata suurusest jõuda oma klientideni kiirelt ja soodsalt.

See on loonud vajaduse sotsiaalmeedia spetsialistide järgi, kes tunnevad uue ajastu kanaleid ning kuidas neid parimal viisil kasutada.

Mida teeb sotsiaalmeedia haldaja? Ülesanded võivad olla näiteks:

 • Facebooki lehe sisu loomine ja haldus
 • Facebooki reklaamide haldus
 • Facebooki grupi haldamine
 • Instagrami sisu loomine ja haldus

Mina alustasin ise nii, elades Kuressaares. Mingil hetkel haldasin 7 ettevõtte sotsiaalmeediat ja luues neile sisu teenisin seda tehes kordi rohkem, kui palgatööl.

Sinu tasu sõltub sinu oskustest, töömahust, täpsetest ülesannetest jne. Mida kvalifitseeritum oled, seda rohkem raha saad küsida. Sinult oodatakse tulemusi, seega koolita ennast. Uute oskuste omandamine on kõige tulusam investeering, mida enda tuleviku heaks teha saad.

Vajalikud teadmised saad omandada sotsiaalmeedia spetsialisti meistriklassi kursusel kõigest 4 nädalaga.

12. Facebooki reklaamide haldamine

Facebooki reklaamid on tänapäeval kriitilise tähtsusega iga online äri jaoks ning peaksid olema ka iga tavaäri turundusplaanis.

Võid vaid mõne kliendiga teenida kuus 500-2500 eurot või rohkem.

Selleks ei ole vaja kraadi ega eelnevat kvalifikatsiooni, kuid pead aru saama turundusest ja oskama kasutada Facebook reklaamihaldurit.

13. Hakka Instagrami influencer’iks

Lapsena unistab suurem osa inimestest kuulsusest.

Kuid tegelikult oskavad meist vaid mõned üksikud näidelda või laulda. Õnneks saad isikliku brändi üles ehitad lähtudes sellest, milles sina väga hea oled.

Võib-olla on sul väga lahe stiil või oskad küpsetada isuäratavaid kooke. Instagramis võib igaüks staariks saada. Kui sulle ei meeldi iseendale tähelepanu keskpunktis olla, siis kogu jälgijaid oma toote või teenuse abil.

Raha saad teenida tehes ettevõtete ja brändidega koostöid ning tutvustades nende tooteid enda jälgijaskonnale.

Kas see on hea lisateenistus? Keskmine Instagrami influencers saab postituse eest 50–200 eurot. See võib varieeruda sõltuvalt jälgijate arvu suurusest ning loomulikult kokkuleppest.

14. Hakka kaupu vahendama (dropshipping)

See võimaldab müüa toodet otse kliendile ilma varusid ostmata. Miks see nii hea on? Sa ei investeeri toodete ostmisesse raha ja hoiad nii riskid väikesed.

Tootja hoiab ise inventari ning väljastab ise tellimused. Sinu põhitähelepanu on turundusel ja klienditeenindusel. Kui sul on tugev turunduse taust ja tahad oma tugevuste kohast lisatööd, siis on just see sinu jaoks.

See mudel võimaldab sul äri alustada ükskõik millises oma lemmikvaldkonnas. Armastad kodu kaunistamist? Saad müüa kodutooteid. Võib-olla on sinu kirg mood? Võid luua oma moekaupluse. Armastad meiki? Võid müüa ilutooteid ja üles ehitada publiku, kes järgib sotsiaalmeedias sinu meiginippe. Iga niši jaoks on olemas tooted või teenused.

Shopify Oberlo rakendus võimaldab valida miljonite toodete hulgast, mida saad kohe oma poes müüa. Lisaks automatiseerib see äriprotsessi mitmed osad.

15. Online kursused

Oma oskuste kasutamine on miski, mis ühendab kõiki häid äriideesid. Kui oled milleski asjatundja, siis on internetis tõenäoliselt olemas publik, kes on nõus samuti eksperdiks saamise eest maksma.

Keskendu niššidele, kus inimestel on suur probleem, mida nad peavad lahendama.

Kui oled fitnessi valdkonnas, võib koostada uue treeningkava või retseptidega e-raamatu. Inimestel on probleem ja kui sinu loodud sisu suunab neid lahenduse poole, saad nii inimesi aidates ka raha teenida.

16. Blogi kirjutamine

Kui kirjutamine on sinu teema, siis blogimine on üks parimaid lisatöid, mida saab teha kodust või igast maailma nurgast.

See võimaldab sul üles ehitada isiklikku brändi või kirjutada artikleid ettevõtetele, kelle jaoks blogi pidamine on osa turundusplaanist.

Ettevõtlus, ilu, autod, lemmikloomad, lapsed, küpsetamine… mis iganes sinu kirg on. Kui sa sellest kirjutada oskad, võid alustades teenida 50-100 eurot ühe artikli eest.

Kui kirjutad oma isikliku blogi jaoks, suudad seda teha järjepidevalt ning kasvatada enda ümber kommuun, saad raha teenida mitmel viisil: partnerlinkide, sponsoreeritud postituste või e-poe lingi lisamise kaudu.

Isikliku blogiga ei teeni alguses midagi. Kuid, need kes esimesed aastad vastu peavad ja suudavalt järjepidevalt head sisu toota ning nõnda endale lojaalse jälgijaskonna ehitada, võivad hakata teenima piisavalt, et töölt ära tulla.

17. Raamatupidamine

Paljud väikeettevõtted ja idufirmad ostavad raamatupidamist järjest rohkem väljast sisse, mis muudab selle oskuse suurepäraseks võimaluseks.

Kuna ettevõtted peavad alati oma numbreid ja rahavoogusid jälgima, saavad vabakutselised raamatupidajad suurt kasu kasvavast nõudlusest osalise tööajaga abi järele.

Saad ise valida enda töömahtu ning sellega reguleerida kui palju lisaraha igakuiselt teenida soovid.

18. Graafiline disain

Kas oled disainis osav? Kas sind lummavad värvid, fondid ja mis tahes graafika? Siis proovi kätt vabakutselise disainerina.

Disainer on loov inimene, kes kasutab oma ideede edastamiseks visuaale ja teksti.

Saad teenida raha luues ettevõtetele sotsiaalmeedia postitusi, visiitkaarte, logosid, brosüüre, reklaame, veebisaite, e-raamatuid, katalooge jms. eest

Selleks ei ole vaja graafilise disaini tausta, kuid pead võtma mõned kiired disaini kursused internetis, et õppida selgeks põhialused. Udemy online kursused on suurepärane valik, kui sul ei ole aega ega võimalust seda tavalises koolis õppida. Lihtsalt istu vabal hetkel arvuti taha ja alusta õppimist.

Veidi loovust ja motivatsiooni ning saad selle lisatöö muuta tulusaks äriks.

19. Disaini logosid 99Designsis

Kui oled graafilise disain vallas juba kõvem käpp ja sul on selged programmid nagu Photoshop ja Illustrator, siis võid 99Designsis oma disainidega alustada konkurssidel osalemist.

See on hea võimalus end proovile panna ja oma oskustele tagasisidet saada. Teenid raha ainult siis, kui sinu disain teiste konkursidel osalejate hulgast välja valitakse. See tähendab seda, et pead olema juba väga hea disainer!

Oleme Boost Yourselfi’ jaoks tellinud logo ja pea kõik pakendikujundused 99designs.com vahendusel. Logo hind algab 250 dollarist.

20. Väikeettevõtete turunduskonsultant

Kui sul on kogemusi turunduses, näiteks otsingumootorite optimeerimisega, Facebooki reklaamidega või muul viisil inimesi oma tooteid või teenuseid ostma pannes, mõtle oma oskuste täiustamisele ja töötamisele väikeettevõtete turunduskonsultandina – eriti kui õpid otsingumootorite optimeerimise eksperdiks ja saad kohalikel ettevõtetel aidata otsingutulemustes kõrgemale kohale jõuda.

Igasuguse suurusega ettevõtted vajavad pidevalt rohkem kliente ning saad neile abiks olles ise sellest kasu lõigata.

Tee alustuseks mõned tasuta projektid ning kasuta nende tulemusi ja tagasisidet esimeste tasuliste klientide leidmiseks.

Kuid pea meeles, et sa pead suutma tuua tulemusi. Raha küsi siis ja ainult siis, kui sa seda teha suudad.

21. Google’i tasuliste reklaamide spetsialist

Kui tead tasuliste internetireklaamide kohta mõndagi ja tunned Goolge Ads’iga ennast koduselt, siis on hea võimalus lisaraha teenimiseks vabakutselisena mõne ettevõtte Google reklaamikampaaniate ülesseadmine ja haldamine.

Nagu ka eelmises punktis välja tõin… lihtsalt veendu, et sinust on ettevõttele päriselt kasu.

Oma konsultatsiooniäri kasvades saad järk-järgult leida rohkem kliente.

22. Maandumislehtede spetsialist

Kui oskad hästi sõnu seada ja koostada kaunilt kujundatud ja konversioonidele optimeeritud maandumishlehti, siis võid oma teenuseid ettevõtetele müüa ja selle oma äriideeks võtta.

Maandumislehed on mõeldud näiteks mõne pakkumise tutvustamiseks, toote esitlemiseks, kontaktide kogumiseks jne. See on ettevõtte jaoks suure väärtusega, kuna on seotud äriliste eesmärkide saavutamisega ning tundes oma asja väga hästi, võib sinust saada väga hinnatud spetsialist.

Alati ei ole vaja hakata uut maandumislehte ehitama nullist. Selleks on juba tööriistad olemas, nagu näiteks Leadpages või Unbounce.

23. Veebiarendus

Kui sind huvitab veebiarendus, siis võid iseenda ülemuseks saada ning kõrvalärina hakata klientide jaoks veebilehti ehitama ja uuendama.

Kui sul ei ole veel oskusi, peaksid alustama erinevate programmeerimiskeelte õppimisest. Kõigepealt õpi mitmekülgseid ja suure nõudlusega keeli nagu Python, Java, Javascript, PHP või C+, seejärel jätka oma oskuste ja kogemuste arendamist.

Õppimiseks soovitan Treehouse ja Codecademy online keskkondi.

Rohkem kogemusi saades leiad rohkem tööd ja kliente ning võid lõpuks oma lisatöö täistööajaga tööks muuta.

24. Eratreener

Kui oled spordihuviline ning sulle meeldib inimestega tegeleda, siis võib osalise tööajaga treenerina töötamine nii füüsiliselt kui ka rahaliselt kasulik olla.

Tunnitasuna võid küsida 25-50 eurot ning lisateenusena saad pakkuda juurde näiteks toitumisalast nõustamist.

Kui leiad endale 5 klienti, kellega igaühega kohtud 1x nädalas, võid eratreenerina teenida kuus lisarahana juba 500 eurot miinus kulud.

25. Vabakutselisena tekstide keeletoimetamine

Seni, kuni kirjasõna veel olemas on, leidub ka toimetajaid. Vabakutselisena toimetamise ja korrektuuri tegemise eest saab korralikku tunnitasu ja see annab võimaluse lugeda potentsiaalselt huvitavate teemade kohta.

Lisaks annab vabakutselisena kirjutamine ja toimetamine sulle elustiili, mis võimaldab kaugtöötajana ümber maailma reisida.

Ettevõtted ja üksikisikud, kes vajavad tekstide koostamise ja toimetamise teenuseid, leiad tekstiabi.ee. Alusta seal esimeste töödega ja kui tunned, et see on sinu kirg, siis miks mitte seada üles enda veebileht ning hakata uute klientide leidmiseks küsima olemasolevatelt soovitusi.

26. Küpsetamine

Hakka lisaraha teenima maiasmokkade isude täitmisega.

Kuigi enamasti töötavad pagarid täiskohaga, ei tähenda see et peaksid lisatöö tegemiseks kohe töölt ära tulema. Alusta oma lemmikretseptidest, sea üles Facebooki või Instagrami konto ning anna enda sõpradele ja tuttavatele teada, et sa armastad küpsetamist ning mida sinu käest tellida saab. Aja nende suud vesistama ja üsna varsti näed juba esimesi huvilisi sulle kirjutamas.

Me kõik tähistame sünnipäevasid, firmapidusid ja muid tähtpäevi. Miks sina ei võiks olla see, kes oma piirkonnas küpsetamise poole eest hoolt kannab?

27. Toitlustamine & personaalkokk

See on suurepärane võimalus kokaks olemist katsetada. Kui sul on piisavalt häid soovitusi, siis võid selle lisatöö päris tööks muuta.

See äriidee on üles ehitatud suuresti soovitustele. Seega paku oma esimestele klientidele kindlasti tippteenust ja küsi, kas nad teavad kedagi, kellel samuti toitlustamist vaja oleks.

Kui esimesed 5-10 õnnelikku klienti teenindatud ning tunned, et soovid sellega edasi minna, siis tee järgmistest tellimustest pildid ja sea üles lihtne veebileht, kus on piltidega menüü, kuidas aidata saad ja tellimisevorm.

28. Konsultatsiooniteenus

Kui sul on mingis valdkonnas pikaajaline kogemus või erilisi oskusi, mis võivad teistel ettevõtetele kasulikud olla, siis alusta konsultatsiooniteenuse pakkumist.

Suurimaks väljakutseks selle puhul on suhete loomine ning oma oskuste tõestamine, aga kui hakkad juba teatud usaldusväärsust üles ehitama ja protsess on olemas, muutub äri lihtsamaks.

Konsultatsiooniteenuse pakkumist saab alustada paljudes valdkondades:

 • turunduskonsultant
 • ärikonsultant
 • ekspordikonsultant
 • finantskonsultant
 • IT konsultant

Soovituslik lugemine enne konsultatsiooniteenusega alustamist: Million Dollar Consulting, Allan Weiss.

29. Kodus pakutav meigiteenus

Kui oskad inimesi ilusaks teha, silmalaineriga trikke teha ja huulepulgaga pilke püüda, siis võib meigiteenuse pakkumine olla sinu jaoks lihtne ja tulus lisatöö.

Meigiteenuse pakkumist saad alustada vähem kui 1000 euroga. See võib olla aluseks potentsiaalselt tulusale lisatööle, millega teenid tänu õnnelike klientide soovitustele.

Alusta sellest, et hakka iseenda meikimisest Instagrami ja Facebooki videosid postitama. Nii tõmbad potentsiaalsete klientidede tähelepanu.

30. Hakka looma videoreklaame

Selleks pole alati vaja kõige kallimat kaamerat ja suurt meeskonda, et toota videoreklaame.

Keskpärane kaamera, piisavalt pealehakkamist ning soov õppida on kõik mida alustamiseks vajad.

Võid luua lihtsaid klippe lisades juurde juhendavaid tekste toote kasutamisest või kasulikkusest.

Kui see sind tõeliselt huvitab, paku oma teenust alguses tasuta. Nii saad esimesed kliendid, soovitused ja nö jala ukse vahele.

31. Müü oma reisivideosid

See lisaraha teenimise idee võib olla eriti hea neile, kes reisivad palju ja tahaksid maailma avastada. Jällegi… alustamiseks on sul tarvis vaid kaamerat, mis teeb piisavalt häid videosid, mitte kõige paremaid.

Võid teha videoreklaame hotellidele või müüa oma reisivideosid turismifirmadele.

32. Alusta podcastiga

Podcastide (eesti keeles taskuhääling) kuulamine on hoogu kogumas kogu maailmas ning kui oled mõnes valdkonnas ekspert või oskad inimesi intervjuueerida, siis võib sellest saada sinu jaoks kõrvaläri.

Viska pilk Eesti podcastide nimekirjale, kuula mõnda ja mõtle, millised tühimiku sina suudaksid seal täita?

Enne aga kui alustama kiirustad, mõtle aga paar sammu ette. Podcasti tegemine nõuab pühendumist ja järjepidevust.

Proovi salvestada mõned lühikesed testsaated kasutades selleks telefoni ja sellega kaasasolevat hands-free seadet ja ükskõik millist helisalvestuse äppi. Näiteks Anchor, mis on mõeldud spetsiaalselt podcasti salvestamiseks.

33. Pane püsti enda müügilett

Selleks, et midagi müüa ei pea kohe poodi avama. Lihtsam ja odavam viis on müügilett. Võid müüa nädalavahetustel ja oma päris tööl edasi käia.

Lühiajalise müügileti rentimisega jääb alles rohkem teenitud rahast, selle asemel et maksta tegevuskulude eest nagu üür või kommunaalteenused.

Saad müüa ükskõik mida: maasikaid, küpsetisi, rõivaid… valikutest puudu ei tule.

34. Koertega jalutamas käimine

Peaaegu igaüks oskab koertega jalutamas käia ja suuremates linnades võib sellel piisavalt nõudlust olla, et saaksid põhitöö kõrvalt lisaraha teenida.

Kui elad paljude koertega naabruskonnas, siis tee mõned flaierid, kus on peal:

 • Mida sa teed – pakud koertega jalutamise teenust
 • Sinu pilt – tundmatule ei julge oma lemmikut jätta, inimese pilt tõstab usalduväärsut
 • Palju maksab – uuri palju selline teenus maksab ja kas sinu lähiümbruse seda juba pakutakse. Kui ei, oled sina üksi ja see võimaldab küsida rohkem.

Riputa need flaierid üles trepikodade teadetetahvlile või pane postkastidesse. Võid oma naabruskonnas ka ringi jalutada ning koeraomanikega vestlust alustada teemadel nagu koerte õpetamine, toitumine ja nende hooldamine. Ära hakka kohe oma värskelt loodud teenust müüma, vaid alusta suhete loomisest ja presenteeri ennast kui eksperti. Jaga koeraomanikuga häid nippe ja nõuandeid, kuidas ta saaks oma lemmiku eest veelgi paremini hoolt kanda.

Nii teenid välja tema usalduse ja võimaluse leida uue kliendi. Nüüd jääb üle ehitada endale üles stabiilne kliendibaas ja saad kõigest mõne tunniga päevas stabiilselt lisaraha teenida.

35. Hakka meistrimeheks

Kas oled kuldsete kätega? Oskad koduseadmeid paigaldada või kokku panna mööblit?

Kui jah, siis saad inimestele nende teenuste pakkumisega raha teenida.

Tänapäeval ei ole igal mehel kodus enam tööriistu ja kui sul on need koos vajalike oskustega olemas, siis anna endast märku. Kõige lihtsam on seda teha Facebookis oma seinal ja kohalikes Facebooki gruppides.

On palju inimesi, kes abi otsivad ning heade soovituste peale hakkab sinu nimi ka suust-suhu levima.

36. Tellimustööna mööbli valmistamine

Oma lemmikhobi tulu toovaks äriideeks muutmine on kindlasti üks parimaid võimalusi mitte kunagi enam tööl käia, sest töö ei ole sinu jaoks enam töö, vaid miski mida sa tõeliselt naudid.

Sinu hobi on mööbli valmistamine? Võid õnnelik olla, sest üha enam inimesi nõuab isikupäraseid asju igas eluvaldkonnas.

Stiiliteadlike klientide arv kasvab mühinal ning see võib olla sinu võimalus!

37. Kasutatud elektroonika ostmine ja parandamine

Paljud inimesed loobuvad oma vigastest sülearvutitest, mobiiltelefonidest või kaameratest uurimata lähemalt nende vigade põhjuseid.

Kui sul on nende seadmete parandamiseks vajalikud oskused, kaalu vabal ajal kasutatud elektroonika parandamist ja edasimüümist.

Võid katkiseid ja kasutatud seadmeid leida pool muidu või täitsa tasuta ning pärast vähest putitamist kasumiga edasi müüa.

38. Lastehoid

Paljudel lastega peredel (sealhulgas üksikvanematel) on aega väga vähe, mis loob nõudluse osalise tööajaga lastehoiuteenuse pakkujate jaoks (äriidee sinule).

Kui armastad lapsi ja sul on vaba aega, saad teenida lisaraha hoolitsedes laste eest siis, kui nende vanemad ära on.

Määra lihtsalt kindlaks konkreetne vanuserühm ja pärast vajalike sertifikaatide saamist võid alustada.

Hiljem on võimalus seda äriideed ka laiendada, mõeldes oma päevahoiuasutuse loomisele, kuhu saaks korraga rohkem lapsi võtta.

39. Eakate kodune hooldus

Minu vanaema räägib pidevalt, et kui ta üksi jääb, siis ta võtab endale kellegi, kes aitab tal süüa teha, kodu koristada ja poes käia.

Mõned inimesed oskavad teiste eest hoolitseda ja kui sina oled üks neist, siis see on sinu võimalus. Elatustase tõuseb, elanikkond vananeb ning nõudlus sellise teenuse järele on kasvamas.

Nii saan mina veeta vanaemaga koos oldud aja kvaliteetselt ja süda on rahul teades, et keegi tema eest hoolitseb.

Kokkuvõtteks

Olenevalt sinu eesmärkidest ja unistustest, võib kõrvaltöö aidata igas kuus veidi lisaraha teenida.

See võib aidata ka uusi oskuseid arendada, ehitada üles oma isiklikku brändi ning viia kokku huvitavate inimeste ja uute võimalusega.

Kõrvalärist võib saada ka põhitöö ning aidata sul seeläbi saavutada elus suuremat vabadust.

Mine sa tea… kõrvaläriga alustamine võib saada sinu elu parimaks otsuseks. Kui sa aga ei proovi, ei saa sa seda kunagi teada.

Pealegi ei pea sa “päris” tööst loobuma.

Kui asi ei tööta, ei ole riski ja sa ei kaota midagi. Kaotad ainult veidi aega ja asi ei ole nii hull.

Anna endale võimalus lisaraha teenida, sest oma unistuste täitmine on sinu enda kohustus.

Aeg-ajalt jagan oma mõtteid ja ideid meili teel